Сливенският драматичен театър „Стефан Киров“ получи отлична оценка от Министерството на културата, съобщиха от културния институт.
Той се класира в неголемия, но представителен списък на театрите, получили оценка „Отличен“, от направената Комплексна оценка на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства за 2023 година. Това е първата комплексна оценка на държавните културни институти у нас след пандемията от КОВИД-19. Тя се счита за отлична при получаване на над 70 процента от максималния брой точки от картата за оценка, който е 150. Сливенският драматичен театър се нарежда в компанията на отличниците със 113 точки.
В Новозагорската художествена галерия "Руси Карабиберов" бе открит традиционният Есенен салон, съобщиха от културната институция.
Събитието се провежда тази година за 25-и път. В навечерието на празника на Нова Загора Петковден своите най-нови творби представят Данаил Николов, Мария Неделчева, Иван Стоянов, Светла Стоянова, Консто Касабов, Мариян Дзингаров, Ивайло Саралийски, Пламен Проданов, Марина Чиликова, Иван Борисов, Маня, Манева, Цветан Раденков, Анита Пенова, Неделчо Кучков, Станимир Желев, Дарена Захариева, Константин Стойнов – Каста, Стоян Илев, Деница Иванова – Александрова, Пламен Кирилов, Илия Бояров, Мартина Караиванова, Васил Тенев и Николай Петров.
Всяка година тази изложба е своеобразен празник на нови и оригинални творчески решения, винаги разнообразна стилистика и колорит, емоционални и запомнящи се послания, посочиха от художествената га
Празнични отстъпки и нови представления за най-малките зрители предлага на публиката Драматично-куклен театър – Враца.
Билет за двама за спектакъла „Полковникът и птиците“ е една от инициативите по повод предстоящите празници, съобщиха от културната институция.
„Полковникът и птиците“ е сред ярките сатирични пиеса на един от най-играните по света и у нас български драматург Христо Бойчев. Действието се развива в рушаща се психиатрична болница сред нищото, по време на хаоса, последвал разпадането на комунизма и нескончаемите балкански локални войни. Пиесата проследява група пациенти, които под влиянието на ексцентричен полковник, започват да вярват, че са военна част, подготвяща се за мисията да се присъедини към щаба на НАТО в Брюксел, за да спаси света.
Постановката ще се играе на 17-и и 18-и декември, участват Борислав Борисов, Р
Камерният ансамбъл „Софийски солисти“ с диригент Константин Добройков и пианистите Паоло Франчезе и Амели Сакаи-Иванова закриват тази вечер 14-ото издание на „Пиано екстраваганца”.
Основател и артистичен директор на международния музикален фестивал е Людмил Ангелов.
На концерта в Софийската градска художествена галерия ще звучат творби от Моцарт (Концерт за пиано и оркестър в Ла мажор, KV 414 и Концерт за пиано и оркестър в Ми бемол мажор, KV 271) и Бенджамин Бритън (Вариации върху тема от Франк Бридж, Оп. 10).
Паоло Франчезе започва да учи пиано, когато е седемгодишен. Постъпва в Италианска държавна консерватория, където получава диплома с най-високи оценки за пиано. Защитава докторат по пиано и камерна музика с от
Наследниците на Ленард Коен са издали съдебно ограничително писмо до Доналд Тръмп, след като на негов предизборен митинг е използван кавър на хита Hallelujah на канадския певец, съобщи ДПА.
Изпълнителят на кавъра Руфъс Уейнрайт също е направил изявление, че е „ужасен“ как неговият запис на хита от 1984 г. е бил използван на събитие от Тръмп.
На митинга, състоял се в Оукс, Пенсилвания, бившият президент на САЩ, който се кандидатира за втори мандат от Републиканската партия, застана пред своите поддръжници, докато чрез озвучителна система прозвуча въпросната песен.
В публикацията 51-годишният Уейнрайт заяви, че подкрепя кандидата на Демократическата партия Камала Харис на тазгодишните избори в САЩ, които ще се проведат на 5 ноември.
В изявлението си Уейнрайт казва още: „Песента Hallelujah на Ленард Коен се е превърнала в химн, посветен н
Камерен концерт на лауреати на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ ще бъде представен тази вечер в Плевен. Той е част от програмата на 32-рото издание на Международния музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова“, съобщиха от Плевенска филхармония.
Солисти на концерта ще бъдат Александрина Александрова, флейта, цигуларите Георги Райчев и Тодорка Христева, Деляна Петкова, китара, Михаил Мотайленко, баритон, Никола Данев, флейта, пианистите Петър Дюгеров, Славчо Тодоров и Деян Табашки, Теодора Тошева, сопран.
Концертът ще се състои в зала "Катя Попова". Входът е свободен с покани от билетните центрове на Плевенска филхармония.
Международният музикален фестивал Лауреатски дни „Катя Попова” е учреден през 1966 г. като ежегоден музикален празник с участието на лауреати. От третото си
Критериите за комплексната оценка са много, не само за финансови резултати, но за театрална дейност и качествени репертоарни заглавия. Комплексни оценки за годините 2020, 2021 и 2022-ра не е имало заради пандемията. Оттогава до края на 2023 г.
Драматичният театър на Сливен представи на своята публика премиери на постановките „В полите на Витоша“ от П.К. Яворов, „Интервю за работа“ от Матиас Сение, „Паническа опера“ от Алесандро Ходоровски, „Лазарица“ от Йордан Радичков, поетичният спектакъл „Лирични отклонения“ по стихове на български поети, приказните спектакли „Малкият Мук“ от Вилхелм Хауф и „Пепеляшка“ от Шарл Перо, „Самотният Запад“ от Мартин Макдона, „Хиляда и вторият“ от Борис Априлов, „Дездемона“ от Пола Вогъл, за която актрисата Мария Манолова получи номинация за „Икар" 2023.
От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.
Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.
Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.
В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.
Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“. Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".
&bdq
Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.
По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието.
ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места
Държавният куклен театър във Видин посреща своята публика с обновено фоайе. Ремонтът отне време, през което не играехме спектакли в нашия салон, каза директорът на театъра Павлинка Трифонова.
Фирмата, извършила ремонта, си свърши работата много добре. Трябваше и някои мебели да осигурим, което удължи срока, но миналата събота за първи път посрещнахме нашата публика и бяхме много щастливи. Вече започваме по традиция всяка събота в 11:00 да играем спектакли в залата на театъра, уточни тя.
Обратната връзка с публиката за нас е много важна, затова направихме анонимна анкета. Приятно сме изненадани, че почти всички отговори са положителни.
Новата обстановка импонира на посетителите и подобрява преживяването в театъра, подчерта Трифонова. Най-много се радвам, обаче, когато децата, придружени от своите родители, ни посещават не само в събота, а и в другите дни,
Програмата за единадесетото издание на Международния фестивал на популярната песен „Есенни шуменски вечери“ и събития, предназначени за деца, ученици, възрастни и любители на джаза, бяха представени на брифинг в община Шумен от Павлинка Марева от Народно читалище "Добри Войников - 1856".
Тя коментира, че шуменското читалище организира няколко събития.
Утре, 25 септември, ще бъде срещата с писателя от Русе и издател на фентъзи литература Явор Цанев. Срещата му ще бъде с деца, предимно третокласници от Средно училище "Панайот Волов".
"В четвъртък ще открием изложба на художничката Мариана Петкова. Тя ще представи във фоайето на Концертната зала на читалището експозиция "Импресии" с 16 творби, които отразяват живота на старата улица "Араста". Картините ще бъдат съпътствани от нейни стихове и фотографии от Даниела Вичева, която работи в културния отдел
Момичетата от "НюДжийнс" - една от най-популярните кейпоп групи, обявиха, че напускат агенцията си ADOR, дъщерно дружество на влиятелния лейбъл HYBE, предадоха Ройтерс и АФП.
"НюДжийнс" са попаднали в центъра на борба между ръководството на компанията-майка HYBE и бившия изпълнителен директор на ADOR, който е творчески директор на групата.
Най-скоро разразилият се спор на кейпоп сцената завладя Южна Корея тази година, с игра на обвинения, одити и емоционална пресконференция, които попаднаха във водещите заглавия.
Петте изпълнителки организираха пресконференция късно вечерта, за да обявят, че напускат агенцията си. Те споделиха, че биха искали да работят с Мин Хи-джин, бившата шефка, която напусна ADOR.
"След като напуснем ADOR, ще се стремим да продължим свободно с дейностите, които наистина желаем", каза Даниел от "НюДжийнс".
Момичетата д
Театърът работи с млади и утвърдени режисьори като Стайко Мурджев, Петър Денчев, Владлен Александров, Владимир Петков, дава път за изява в режисурата и на актьорите от трупата Димитър Марков и Ивайло Гандев. Творческият състав на Сливенския драматичен театър бе подмладен с нови лица, завършили престижни театрални училища.
С подкрепата на Община Сливен театърът продължи провеждането на традиционния Есенен театрален салон, на който гостуват най-гледаните и най-награждавани театрални представления от столицата и страната.
Израз на творческото сътрудничество между изкуствата е инициативата Сливенският драматичен театър да стане своеобразна втора сцена на изложбите на Международното триенале на сценичния плакат. От тази година Драматичният театър е партньор и на ежегодната Национална изложба за изобразително изкуство, с големия приз „Сирак Скитник“ и награди за живопис, графика, скулптура и неконвенционални форми, организирана от община Сливен, Сливенската художествена галерия и Съюза на българските художници.